Özgeçmis

www.orhanmercan.comMerhaba dostlar

Sizlere biraz kendimden bahsetmek istiyorum . 1954 senesinde Izmir´in Tire kazasında doğdum, ilk ve ortaokul ögrenimimi orada tamamladım. Daha sonra babamın mesleği icabı İzmir'e yerleştik.

Dönüm noktası

İzmir'e yerleşmek de benim hayatımda bir dönüm noktası. İçimdeki müzik aşkı beni müzikli mekanlara sürükledi. Uzan araştırmaların sonunda İzmir-Amerikan Kültür Derneği bünyesinde yeni kurulan Türk Sanat Müziği Korusu'na kayıt oldum. Çünkü burada müziği en ince noktasına kadar öğrenecektim.
Hocamız, Dr. Ayhan Sökmen, bildiklerini öyle güzel bir teknikle anlatıyordu ki, öğrenemeyen birinin müzik sevgisinden şüphe etmek gerekir. Derneğimizde İzmir Radyo Sanatçıları ile birlikte konserler verilirdi.

Koroda ilk görev

Hocam bir gün beni yanına çağırıp bundan sonra benim de bu koroda şarkı söyleyebileceğimi söylediğinde sevinçten havalara uçtum. Koroya katılmak beni daha da azimli bir hale getirdi. Kısa sürede şarkı söyleme tekniğimi ve repertuarımı geliştirdim.

Kanun ile ilk tanışma

Bir gün hocam beni tekrar yanına cağırıp benim çok kabiliyetli bir talebe olduğumu, mutlaka bir müzik aleti çalmam gerektiğini söyledi. Bu benim çok hoşuma gitti ve sesine hayran olduğum KANUN'u öğrenmeye karar verdim. İzmir radyosu kanun sanatçısı Sn. Nihat İnceden özel ders almaya basladim.(Bu arada solist arkadasların bir müzik aleti öğrenmelerini tavsiye ederim). Bu koroda öğrenimim 5 yıl sürdü.
Bütün idealim radyo sanatçısı olabilmekti. Emel Sayın, Seçil Heper, Muazzez Abacı, Salim Dündar, Berkant ve bunun gibi bir çok ünlü sanatçının kadrolarında şarkı söyleme şansı buldum.

İlk albüm

1978 de Orhan Gencebay'a ait olan Kervan Plak'tan bir TSM kaseti cikardım. Kaset Avrupada da satıldığı için, Frankfurt kentinde, 'Kırmızı Değirmen' gazinosunda bir dizi konser vermek için 1979 yılında Frankfurt'a geldim. Burada 6 ay kadar kaldım. 6 ayın sonunda ise o dönemin atmosferi hoşuma gittiğinden evlenerek buraya yerleştim. Uzun süre ceşitli müzikhollerde program yaptım Aradan geçen bu uzun zamanda edindiğim bilgi ve tecrübeleri benim de başkalarına aktarmam gerektiğini anladim ve yine Frankfurt yakınlarındaki Rüsselsheim kentinde faaliyet gösteren Öğretmenler ve Veliler Derneği'nin TSM Korosu'nu çalıştırmaya başladım. 7 yıl süren bu çalışmada çok sayıda solist ve kanuncu yetiştirdim.Bu arada 'TÜRK SANAT MÜZİĞİ KLASIKLER 1' isimli albüm çıkardı. Daha sonra kendi adıma açtığım MERCAN Restaurant'da TRT sanatçılarından Mustafa Sağyaşar ve Ayşe Taş gibi değerli sanatçılarla çalışma fırsatı buldum.